لات مدینه

سیاسی، اجتماعی، انتقادی

 

اولئک کالـ«گاو» بل هُم اضـلّ

 ناصر نقویان

 

 

جلسه سخنرانی حجه الاسلام و المسلمین ناصر نقویان در روز سه‌شنبه 4/10/91 در سالن شهید مطهری دانشگاه تربیت مدرس و با موضوع «رشد یافتگی» برگزار شد.

 

ایشان مرحله نخست رشدیافتگی جامعه را «ارتقای شاخصهای اخلاقی و معیارهای انسانی» در آن دانسته و اظهار داشتند که اگرچه ما در سی و چند سالی که از انقلابمان می‌گذرد بر روی مبانی اعتقادی شیعه در کتابها، رسانه‌ها، جلسات، روضه‌ها و ..... بسیار کار کرده‌ایم ولی در عمل نتوانسته‌ایم آن حق‌مداری را محقق کرده و به اجرا در آوریم و در این شاخص‌های انسانی نظیر ریشه‌کنی دروغ و وعده‌های بی‌اساس مردم و حاکمان در جامعه، برابری در مقابل قانون، توانایی مظلوم در گرفتن حق خود از ظالم، و ..... «ترقّی معکوس» داشته‌ایم.

ایشان به نقل از رئیس دادگستری یکی از استانهای مرزی کشور بیان داشتند: با اینکه در آن استان جمعیت اهل سنت بیشتر از شیعیان است امّا بیشتر جرایم مربوط به شیعیان است و این یعنی آنکه آنها بهتر از ما زندگی می‌کنند و معارف غنی شیعه وارد زندگی ما شیعیان نشده است.

ایشان با انتقاد ضمنی از وضع معیشتی مردم اظهار داشتند: البته امیدوارم وارد کردن معارف و تحقیقات اسلامی در زندگی مردم، مثل وارد کردن پول نفت بر سر سفره‌های آنها نباشد. پولی که وارد نشد هیچ، ظاهراً سفره هم در حال جمع شدن است.

حجه الاسلام نقویان در ادامه، ارتقای شاخص‌های علمی را مفید و ضروری دانسته امّا آنها را برای رشدیافتگی ناکافی معرفی کرد و افزود: توسعه‌یافتگی به آسمانخراش‌ها و پهبادها و این‌جور چیزها مربوط نمی‌شود بلکه محور جامعة رشدیافته، انسان است؛ اینکه انسان احساس امنیت کند و روابط مدنیّت، سیستم‌های اداره‌کننده جامعه، نوع ارتباطات مردم، روابط خانوادگی و .... در آن سالم و انسانی باشد.

رئیس کمیته رسیدگی به تخلفات اساتید با انتقاد شدید به آیت الله لاریجانی، رئیس قوه قضائیه، اظهار داشت: نامه‌هایی که در سفرهای استانی رهبری و مسؤولین کشور به آنها داده می‌شود، نامه فدایت‌شوم که نیست بلکه آکنده از درد و مشکلات مردم است. شما که در جایگاه عدل‌گستری هستید چطور وقت می‌کنید که تا ساعت 10 ـ 9 صبح به تدریس بپردازید؟ اگر می‌خواستید این کار را بکنید در همان قم می‌ماندید. اینکه هر از گاهی پشت صفحه تلویزیون ظاهر می‌شوید و برای خلافکارها شاخ و شانه می‌کشید، نه‌تنها زیبنده رئیس قوه قضا نیست بلکه نشانه ضعف شما در از بین بردن بسترهای جرم‌زا در جامعه است.

نقویان با اشاره به اینکه جوانی که به دلیل ضعف مالی نمی‌تواند ازدواج کند برطبق سیره حکومتی امیر المؤمنینعلیه‌السلام حکومت موظف است تا او را به تزویج درآورد، افزود: یکی از دوستان بنده برای اینکه پروژه‌ای را در وزارت نفت انجام دهد مجبور شد تا به یکی از معاونین یا مدیران کل آن وزارتخانه، مبلغ یک میلیارد و دویست میلیون رشوه بدهد و من وقتی کپی چک مربوط به آن رشوه را به آقای پورمحمدی ـ رئیس وقت سازمان بازرسی کل کشور ـ نشان داده و ایشان را در جریان آن موضوع قرار دادم ایشان در جواب گفتند که ای بابا! اینجور چیزها که در مملکت بسیار است.

نقویان در ادامه با انتقاد شدید از این وضعیت اظهار داشت: آنوقت شما آن جوان بیچاره را که از بیکاری و فقر برای بقای خودش به زورگیری رو آورده را می‌گیرید و می‌چرخانید و مجازاتش  می‌کنید امّا چشمتان را بر این خلاف‌های سنگین که عامل اصلی شکل‌گیری جرائم خرد در جامعه است می‌بندید.

نقویان، دوران حکومت 5/4 ساله حکومت حضرت علیعلیه‌السلام را یک تئوری کامل در حکومت‌داری دانست و افزود: سیره حکومتی حضرت علی، کامل و جامع است و این حرف که گفته می‌شود «اگر دوران حکومت ایشان ادامه پیدا می‌کرد ایشان می‌توانستند حکومت ایده‌آل را به نمایش بگذارند» حرف غلطی است زیرا حضرت امیرعلیه‌السلام در همان مدّت زمان محدود این کار را کرده‌اند. ایشان برای یک یهودی ازکاراُفتاده، از بیت‌المال مسلمین حقوق بازنشستگی مقرّر کردند امّا در جامعه ما یک سرهنگ بازنشسته مشغول مسافرکشی است.

نقویان با بیان این جمله که «نفرین بر آن شهری که یک خانم مجبور می‌شود ساعت 2 نصف‌شب در آن مسافرکشی کند» علت کار کردن خانمها در جامعه را ضعف مالی خانواده و عدم توانایی مرد در اداره اقتصادی خانه و یا نیاز برخی از زنها به استقلال مالی دانسته و ورود بی‌اندازه خانمها به عرصه اشتغال بیرون از خانه را شاخصی برای عدم رشدیافتگی جامعه ایران معرفی کرد.

این استاد حاذق حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه فرهنگ غربی هیچ چیز خوبی ندارد که در فرهنگ خود ما وجود نداشته باشد، گفت: حکومت، در ارتقای شاخصهای انسانی رشدیافتگی در جامعه ما از حکومتهای غیردینی کشورهای غربی هم عقب مانده است چه برسد به شاخص‌های مترقّی اسلامی.

حجه الاسلام و المسلمین نقویان با قرائت شعر معروف نسیم شمال که «کور شوم، لال شوم، کر شوم/ لیک محال است که من خر شوم» مردم ایران را مردم بیداری دانستند که حکومت، توان فریب دادن آنها را ندارد و مردم، ضعفها، اشتباهات و تقصیرات حکومت‌مردان را می‌دانند و تحلیل می‌کنند.

ایشان افزودند: عزل و نصب کارگزاران باید با دلیل و از روی حکمت باشد و نه از روی هوا و هوس، همانطور که امیرالمؤمنین علیعلیه‌السلام دلیل عزل‌هایش را در سخنانش فرموده است. این آقا هم اگر مرد است، دلایل عزل و نصب‌هایش را بیان کند. چرا باید استاندار فلان استان به‌خاطر شرکت در سخنرانی انتقادآمیز من، معزول شود؟! چرا ما ظرف 6 سال، 4 وزیر آموزش و پرورش عوض کرده‌ایم!؟! در حالیکه در دامداری‌های کشورهای غربی، دوشندگان شیر گاوها را عوض نمی‌کنند تا مبادا گاوی که به بوی بدن آن شیردوش عادت کرده است، شیرش کم نشود. گاوها هم اصل «ثبات در مدیریت» را که یک اصل اولیه و بدیهی است می‌دانند امّا این آقایان آن را نمی‌دانند: اولئک کالـ«گاو» بل هم اضلّ.

چرا صدر اعظم آلمان شوهرش را از سوار شدن در هواپیمای دولتی منع می‌کند ولی اینها که شعار ساده‌زیستی می‌دادند با 120 نفر از دوستان و بستگان به سفر نیویورک می‌روند.

آیا ایشان فکر می‌کند که با این مصاحبه‌های بدون خبرنگاری!! که با یک خبرنگار نابلد و با سؤالات از پیش مشخص‌شده انجام می‌دهد، می‌تواند مردم ما را گول بزند؟ اگر مرد است با ده نفر کارشناس خبره در موضوعات مختلف اقتصادی، سیاسی و .... مناظره برگزار کند. به قول معروف: «خود گویی و خود خندی، عجب مرد هنرمندی!».

حجه الاسلام نقویان در انتها اظهار داشت: اگر بپذیریم که انقلاب ما یک انقلاب فرهنگی بوده است، دیگر ضدّ انقلاب در منافقین، سلطنت‌طلبان، انجمن حجتیه و فتنه 88 خلاصه نمی‌شود. ضدّ انقلاب‌های اصلی که خطرناک‌ترند و مانند موریانه به‌طور پنهانی پایه‌های نظام را می‌خورند و آن را از درون پوک می‌کنند عبارتند از: شیوع رشوه‌خواری، نهادینه شدن ریاکاری، تبعیض برای آقازادگان، برنامه‌های خنثی و بعضاً مضرّ صدا و سیما، پول بی‌حساب و کتاب برای فوتبالیست‌ها، سکوت مراجع، مواد مخدّر، اختلاط بیش از حدّ زن و مرد در جامعه، عدم ثبات مدیریت، مواد درسی نامناسب در مدارس و دانشگاه‌ها، رواج تملّق و چاپلوسی، مشکلات اقتصادی، عدم تحمّل انتقادها، تأخیر ازدواج جوانان، و .....

در پایان برخی از دانشجویان به ایراد پرسش‌ها و نظرات خود پرداختند. حرف بیشتر حضّار این بود که اگرچه ایراد چنین واقعیت‌هایی از زبان یک آخوند حکومتی آنهم در یک تریبون رسمی، حائز اهمیت و تأثیرگذار است امّا آیا این خود، حربه حکومت برای باز نشان دادن صحنه اجتماع آنهم در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری نیست؟ پاسخش را مردم آگاه ایران بهتر می‌دانند.

دریافت فایل صوتی سخنرانی حاج آقا نقویان ـ 4/10/91

دریافت فایل پرسش و پاسخ دانشجویان 

 

وبلاگ دوم امیرحسین بنائی فاطمی


برچسب‌ها: نقویان, حاج آقا ناصر نقویان, انتقاد, رشدیافتگی, حکومت, احمدی نژاد, آیت الله لاریجانی
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۶ دی۱۳۹۱ساعت 11  توسط لات مدینه  |